سیگار و باروری مردان

سیگار کشیدن مردان و تاثیرش بر بچه دار شدن

سیگار برگ بریده یا خردکردهٔ توتون که معمولاً در کاغذ نازک پیچیده شده است که برای «کشیدن دود» آن بکار می رود. به تنها یک نخ سیگار به انگلیسی سیگارت می گویند.و در اصطلاح آنها به آنچه ما سیگار برگ می گوییم، سیگار اطلاق می شود. طرز استفادهٔ آن این طور است که یک طرف آن را آتش می زنند، و از طرف دیگر (که معمولاً فیلتر یا مُشتوک دارد) دود را به درون ریه ها می کشند (پُک زدن). نیکوتین موجود در دود تنباکو سبب مسمومیت خفیف و بروز حالت سرخوشی کوتاه مدت می شود. سیگار را با پیچیدن تنباکو در کاغذ سیگار که کاغذ نازکی است درست می کنند، و یا، در بیشتر موارد، سیگارهای آماده دارای نام تجاری ساخت کارخانه های تولید سیگارت را خریداری می کنند.

مردانی که سیگار می کشند بیشتر در معرض ناباروری قرار میگیرند بهتر است با عوارض این ماده مخدر بر نیروی باروری مردان آشنا شوید و اگر خواهان یک باروری سالم و بی دغدغه هستید سیگار را ترک کنید در ادامه توضیحات مهمی در این باره آورده ایم .


اثر بد سیگار بر مردان

تحقیقات اخیر نشان می دهد اسپرم مردانی که سیگار مصرف می کنند، دارای آسیب DNA بیشتری نسبت به کسانی است که سیگار مصرف نمی کنند.

محققین در نمونه های اسپرم افراد داوطلب، 422 پروتئین را ارزیابی کردند. نتایج، فقدان یک پروتئین در این نمونه ها را نشان می داد. در افراد سیگاری 277 پروتئین کمتر از حد معمول و شش پروتئین نیز بیشتر از حد معمول حضور داشتند. تجزیه و تحلیل این پروتئین ها نشان می دهد که مصرف سیگار پاسخ های التهابی را در دستگاه تناسلی مردان به راه می اندازد. 20 مرد سیگاری و 20 مرد غیر سیگاری در این مطالعه شرکت کرده بودند.


محققان توصیه می کنند، بانوان و مردانی که قصد دارند بچه دار شوند باید سیگار کشیدن را ترک کنند.

پروفسور محمد حمدن، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه بن آلمان و سرپرست این مطالعه گفت:" نتایج مطالعات انجام گرفته نشان داده اند سیگار کشیدن، تاثیر بیولوژیکی مخربی بر دی ان ای اسپرم ها می گذارد. "

نتایج مطالعه پروفسور حمدن و همکاران اش نشان داد، مردانی که روزانه بیش از یک پاکت سیگار دود می کنند ممکن است علاوه بر آسیب دیدن دی ان ای و کاهش میزان پروتئین مهم درون اسپرم با مشکلات باروری دست و پنجه نرم کنند. همچنین، بانوان که در هفته های نخست بارداری سیگار استعمال می کنند ممکن است بر بهداشت باروری فرزندان پسری که به دنیا می آورند تاثیر منفی بگذارند.

گروه تحقیقاتی پروفسور حمدن، اسپرم های 53 مرد به شدت سیگاری که روزانه بیش از یک پاکت سیگار دود می کردند را با اسپرم های 63 مرد غیر سیگاری مقایسه کردند.

آنها پس از گذشت چهار روز از مایع منی شان نمونه گرفتند و میزان پروتئین پروتامین درون آنها را سنجیدند و دریافتند این پروتین نقش اساسی در رشد اسپرم ها، شکل گیری کروموزوم و تقسیم سلولی ایفاء می کند.

محققان مدرسه پزشکی دانشگاه بن پی بردند، پروتئین پروتامین اسپرم سیگاری ها در مقایسه با میزان این پروتئین در اسپرم غیر سیگاری ها 14 درصد کمتر است که زمینه بروز ناباروری را فراهم می کند.

کارشناسان باور دارند، دود کردن سیگار با استرس اکسیداتیو (پیروزی رادیکال های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی بدن) ارتباط دارد که نتیجه اش آسیب دیدن دی ان ای اسپرم ها است.

به گفته پروفسور حمدن، یافته های او و همکاران اش نشان می دهند، سیگار کشیدن نقش اساسی در آسیب دیدن اسپرم ها و بروزمشکلات باروری ایفا می کند.

/ 0 نظر / 56 بازدید