مزایا و معایب بارداری در سن بالا

گاهی شغل شما به عنوان یک خانم بسیار مهم است و تصمیم می گیرید دیرتر باردار شوید. هنگامی که به همه هدف های کاری خود میرسید چهل ساله شده اید.

اما نگران نباشید. درست است که بارداری در سن چهل سالگی و پس از آن دشوار است اما امکان پذیر است.


احتمال بارداری در سن بالا

در سال های اول پس از چهل سالگی احتمال بارداری بیست درصد است و این مسئله به پریودی شما بستگی دارد. با رسیدن به اواسط دهه چهلم احتمال بارداری به پانزده درصد کاهش می یابد.

بعد از چهل و پنج سالگی احتمال بارداری کاهش می یابد. تعداد تخمک ها شروع به کاهش می کنند و سرعت باروری کم می شود. باروری شما نه تنها به تعداد تخمک ها بستگی دارد بلکه به کیفیت آن ها نیز بستگی دارد.

پس از چهل سالگی تخمک های آزاد شده از تخمدان به طور کامل سالم نیستند و ناهنجاری های کروموزومی دارند. این ناهنجاری ها در تخمک باعث افزایش احتمال سقط جنین و نقص تولد می شود. این مشکلات در خانم های مسن تر بیشتر است.


تاثیر سن بالای مادر بر سلامت دوران بارداری

میزان سقط جنین در خانم های بالای 40 سال، به شکل ناگهانی و جهشی افزایش می یابد، بین سن 40 تا 44 سالگی درصد سقط جنین 33 درصد است ولی در خانم های بالای 45 سال 20 درصد نیز به درصد قبلی اضافه می شود. در سن 40 سالگی احتمال تولد نوزاد با سندرم داون حدود 1 در 85 است ولی پس از 45 سالگی این احتمال به 1 در 30 نوزاد می رسد. مادران بارداری که بالای 40 سال سن دارند و برای اولین بار باردار می شوند، به احتمال زیاد زایمان آنها به صورت سزارین یا بریچ بوده و خونریزی پس از زایمان دارند یا جفت آنها در قسمت پایین رحم قرار می گیرید. اجازه ندهید این آمار شما را نگران کند، تعداد بسیار بالای خانم هایی که در سن بالا باردار شده اند، زایمان موفق و طبیعی داشته و اکنون صاحب نوزادان و کودکان سالم و طبیعی و شادی هستند.

امروزه بانوان بیش از 35 سال نیز بسیار سلامت هستند، زیرا دوران ما نسبت به گذشته تغییرات بسیاری کرده است. برای مثال، یک خانم 40 ساله که وکیل و مادر دو فرزند است، می‌گوید: هر دو بارداریم به سهولت به پیش رفت و به ندرت حالت تهوع داشتم، دچار هیچ گونه پیچیدگی‌ هم نشدم، زیاد خسته هم نبودم و کمبود خواب نیز آزاری به من نرساند و از سوی پزشکم تحت مراقبت خاصی قرار نداشتم.

وی ادامه می‌دهد: تا اواخر هر دو بارداری‌ام،‌ به کار مشغول بودم، البته فشار خونم به دقت تحت نظارت بود، اما فکر نمی‌کنم که این مشکل به دلیل سن من بود، بلکه در واقع استترس‌ ذاتی شغلم مسبب آن بود. اگر 10 سال قبل فرزندانم به دنیا می‌آمدند، این امنیت شغلی را نداشتم و این موضوع برایم تنش‌زاتر می بود.

پس از زایمان، مطمئنا شباهتی به مادران جوان‌تری که در مطب پزشک می‌دیدم، نداشتم و فکر نمی‌کنم که هرگز شکم تختی داشته باشم. اما درباره آن زیاد نگران نیستم. حتی طی بارداری نیز، درباره بزرگ شدن اندازه‌هایم زیاد نگران نبودم.  


مزایای بارداری در سن بالا

با این که سرعت باروری شما با افزایش سن کاهش می یابد، مزایایی در بارداری در سن چهل سالگی وجود دارد:

ثبات اقتصادی

یکی از مزایای بارداری در سن چهل سالگی ثبات اقتصادی شما است بنابراین می توانید مسئولیت فرزند را به خوبی به عهده بگیرید.

 همچنین می توانید خانواده خود را از نظر مالی به خوبی حمایت کنید.

رشد کودک در محیطی مثبت

هنگامی که زمان بیشتری با همسر خود زندگی کرده باشید بهتر یکدیگر را می شناسید. همچنین رابطه احساسی شما قوی تر است و ثبات زندگی شما بیشتر است بنابراین کودک در فضایی امن بزرگ می شود.

والدین جوان بیشتر بحث و جدل می کنند زیرا مشکلات اقتصادی بیشتری دارند. گاهی این مشکلات به جدایی و طلاق ختم می شود که بر کودک تاثیر منفی می گذارد.

تصمیمات عاقلانه و بالغانه

 با توجه به سن، شما تصمیمات عاقلانه تر و درست تری می گیرید. 


/ 0 نظر / 14 بازدید